تبلیغات
وبلاگ دانشجویان اقتصاد - نگاهی کوتاه به اساتید اقتصاد دانشگاه و خصوصیات ونحوه تدریس آنها
 
وبلاگ دانشجویان اقتصاد
 
 

نگاهی کوتاه به اساتید اقتصاد دانشگاه و خصوصیات ونحوه تدریس آنها

 دکتر کامران ندری:

 کلیه دانشجویانی که با ایشان درسی را گذرانده اند همگی به اتفاق قبول دارند که کلاسهای درس ایشان کیفیت بالایی دارند و مهارت ایشان نیز در تدریس دروس رشته ی اقتصاد نیز مزید بر علت است که همیشه کلاسهای ایشان جزو اولین کلاسهایی باشد که دانشجویان در انتخاب واحدهای خود انتخاب میکنند .

 دکتر ندری در هنگام تدریس سعی میکند که در س را به شکل قابل فهم برای دانشجو بیان کند و تا زمانی که دانشجو مطالب را یاد نگیرد،ایشان مبحث جدیدی را شروع نمیکنند و بارها پیش آمده که ایشان موضوعی را چندین بار تکرار کرده اند تا کلیه دانشجویان آنرا یاد بگیرند.

علاوه بر مهارت ایشان در تدریس،موضوع دیگری که باعث محبوبیت ایشان دربین دانشجویان شده است، اخلاق و رفتار و نحوه برخورد با دانشجویان در کلاس درس است.

امتحانات پایان ترم ایشان نیز ممعمولا از نظر مشکل بودن در حد متوسط به بالا هستند و کسانی که درس را یاد نگرفته اند سر جلسه با مشکل مواجه خواهند شد.

 تقریبا در تمامی امتحانات ایشان یکی از سوالات امتحان(معمولا سوال پایانی) به صورت مشکلتر از بقیه سوالها و نکته دار آورده میشود ،البته دانشجویانی که بر درس تسلط دارند مشکلی با این سوال نیز نخواهند داشت.

تمامی دانشجویان میدانند که انتظار نمره های اضافی از دکتر ندری بعید است و تقریبا نمره برگه ، همان نمره ی پایان ترم خواهد بودو ایشان حق کسی را ضایع نمیکنند.

کلاس در س زبان تخصصی ایشان معمولا به این صورت برگزار میشود که ، ابتدا ایشان ترجمه ی اول هر درس را خودشان معنی میکنند و دو ترجمه بعدی هر درس بر عهده دانشجو است در ضمن دانشجویان موظفند تمرینهای هر درس را حل کنند و در هر جلسه خود دانشجویان هستند که تمرینها را پاسخ میدهند و اگر مشکلی وجود داشته باشد استاد نیز به آنها کمک میکند. مهارت بالای ایشان در ترجمه ی متون کتاب واقعا ستودنی است.

در درس آمار 2 نیز پس از پایان هردرس ،تمرینات آخر هرفصل کتاب توسط دانشجویان حل خواهند شد و دانشجویان باید آمادگی لازم در این زمینه را داشته باشند؛تنها درصورتی که دانشجویان با مسئله ای مشکل روبرو شوند استاد به آنها کمک میکند .

دانشجویانی که درس آمار2 را با ایشان میگذرانند معمولا در گذراندن درسهای اقتصاد سنجی و اقتصاد سنجی کاربردی که توسط ایشان نیز تدریس میشوند مشکلی نخواهند داشت.

در درس اقتصاد سنجی و اقتصاد سنجی کاربردی که معمولا دانشجویان ترمهای 5و 6 آنها را انتخاب میکنند، علاوه بر تدریس کتاب گجوراتی ، نرم افزار eviews را نیز در سایت کامپیوتر دانشگاه و به موازات کتاب به دانشجویان آموزش میدهند و معمولا در پایان ترم نیز از دانشجویان انجام پروژه ای به وسیله ی این نرم افزار خواسته می شوند و 5 نمره نیز به این پروژه به عنوان نمره میان ترم اختصاص داده میشود. (نمونه ی این پروژه و همچنین جلسات آموزشی eviews دکتر ندری را میتوانید در قسمت دریافت فایل در وبلاگ دریافت کنید. )

کتابهایی که معمولا ایشان تدریس میکنند نیز عبارتند از :

*اقتصاد خرد: رویکردی بر اقتصاد خرد میانه ، نوشته هال واریان،ترجمه :دکتر سید جواد پور مقیم یا اقتصاد خرد: اقتصاد خرد سالواتوره جلد1و2

*آمار: *زبان تخصصی : *اقتصاد سنجی : اقتصاد سنجی جلد اول،نوشته کجوراتی،ترجمه دکتر حمید ابریشمی

*اقتصاد سنجی کاربردی: اقتصاد سنجی جلددوم،نوشته کجوراتی،ترجمه دکتر حمید ابریشمی *اقتصاد کلان: اقتصاد کلان جلد1و2 نوشته : تیمور رحمانی

 استاد جان محمدی:

مشخصه اصلی کلاسهای ایشان فعالیت سایر دانشجویان پا به پای استاد است که این روند به خصوص در کلاس اقتصاد ایران ایشان قابل مشاهده است. ایشان از فن بیان بالایی در مسائل اقتصادی برخوردار بوده اند و مسائل اقتصادی را که ممکن است برای برخی کسل آور باشد به شکل روان و صریح بیان میکنند.

 کلاس اقتصاد توسعه استاد جان محمدی که معمولا جزء شلوغ ترین کلاسهای دانشگاه است با تسلط بالای ایشان در مسائل اقتصاد و توسعه به خوبی برگزار میشوند نحوه ی تدریس ایشان در درس اقتصاد ایران بسیار جالب توجه و مطمئنا مفید برای دانشجویان اقتصاد است. ایشان در همان جلسه نخست درس اقتصاد ایران خود ، از دانشجویان میخواهد که برای 2یا3 جلسه پایان ترم تحقیقی را تحت عنوان "مسائل اقتصاد ایران" انجام دهند و دانشجویان باید تحقیق خود را در طول ترم آماده کند و به استاد وکلاس ارائه دهد . از آنجایی که ایشان حداقل 10نمره ازنمره پایان ترم این درس را به این تحقیق و نحوه ی ارائه آن توسط دانشجو اختصاص میدهند کاملا مشخص است که دانشجویان باید برای این تحقیق حداکثر تلاش خودرا انجام دهند و تمام سعی و کوشش خود را برای هرچه بهتر شدن آن به کار بگیرد. (به عنوان نمونه تحقیق خودم را که زحمت بسیاری برای تهیه آن کشیدم را در قسمت دریافت فایل برای دانلود قرار دادم . برا ی آشنایی پیشنهاد میکنم نگاهی به این تحقیق بیاندازید) علاوه بر این تحقیق پایان ترم ، ایشان از دانشجویان میخواهد که بصورت داوطلبانه در هر جلسه یک خبر اقتصادی را از منابع گوناگون موجود(روزنامه ها،اینترنت،رادیو و تلویزیون و ....) را تهیه کرده و همراه خود به سر کلاس درس ببرند و در هنگام ارائه باید نظر و تحلیل خودرا در مورد خبری که تهیه کرده است را به ایشان و سایر بچه های کلاس ارائه کند.

علاوه براین ایشان خود درپایان هرجلسه موضوعی را به عنوان یک تکلیف (اجباری) برای جلسه آینده مشخص میکند و دانشجویان باید نسبت به تهیه این موضوع اقدام کنند. از جمله موضوعات این تکلیفها میتوان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 *یارانه و مشکلات آن در اقتصاد ایران و بحث هدفمند کردن یارانه ها

 *تورم و دلایل ایجاد آن در اقتصاد ایران

 *مکتب پولی فریدمن

*سیاستهای اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی و خصوصی سازی در ایران و....

منابعی که ایشان تدریس میکنند معمولا عبارتند از

: اقتصاد توسعه: اقتصاد توسعه ،نوشته محمود روز بهانی

 اقتصاد ایران: اقتصاد ایران، نوشته دکتر حمید ابریشمی

جغرافیای اقتصادی :

استاد نادر الفاویان :

 ایشان که مدیر گروه سابق رشته اقتصاد بودند و هم اکنون نیز مدیر گروهی سایر رشته های علوم انسانی را برعهده دارند جزء اساتید محبوب در بین دانشجویان اقتصاد است .

مهمترین مشخصه ایشان در نحوه تدریس ، بیان ساده و قابل فهم در ارائه مطالب به دانشجویان است که باعث میشوند دانشجویان به راحتی مطالب را یاد بگیرند و آنها را به کار بگیرند. و شاید به همین دلیل باشد که ایشان دروس پایه اقتصاد مانند اقتصادخرد1وکلان1 و آمار1 را تدریس میکنند تا دانشجویان بتوانند با مفاهیم این دروس به خوبی آشنا شوند.

 ایشان علاوه بر دروس ذکر شده ،درس پول وارزوبانکداری را تدریس میکنند . در این درس ایشان از دانشجویان میخواهند که بصورت فردی یا گروهی تحقیقی را نسبا به موضوعاتی که خود ایشان انتخاب میکنند ،اقدام کنند وتحقیق شان را بصورت کنفرانس در کلاس ارائه دهند .

 استاد مجتبی اسماعلیان:

 ایشان هم اکنون به عنوان مدیر گروه رشته ی اقتصاد (نظری و بازرگانی) فعالیت میکنند. نحوه تدریس ایشان و استاد جان محمدی بسیار به هم شبیه است . ایشان نیز در کلاسهای خود دوست دارند سایر دانشجویان نیز در تدریس با ایشان همکاری کنند .تا باهمکاری دانشجویان کلاس پابه پای هم پیش بروند و اگه ایشان متوجه بشوند که دانشجویی با فهمیدن درس مشکل دارد با نحوه ی ساده تری موضوع را برای وی وسایرین توضیح میدهند

 استاد اسماعیلیان در ابتدای هر جلسه خلاصه درسهای جلسات قبل را بصورت داوطلبانه از دانشجویان پرسش میکنند ولی گاهی نیز ایشان خود از دانشجویی میخواهد تا درسهای جلسه قبل را خلاصه برای دانشجویان توضیح دهند. دانشجویان جهت آمادگی برای ارائه درسهای جلسات گذشته لازمست در طول ترم و یا قبل از شروع جلسه به مطالب را نگاهی بیاندازند. مطمئنا این پرسشهای ابتدای هر جلسه به دانشجویان کمک میکند تا درسها و مطالب در هر جلسه برای آنها تکرار شوند واگر در قسمتی مشکلی دارند آنرا رفع کنند.

گاهی در کلاس ایشان پیش آمده که ایشان جواب سوالی را از تک تک دانشجویان سوال کردند تا هم خودایشان و هم سایر دانشجویان از نظرات سایر دوستان خود نیز اطلاع پیدا کنند. سوالات پایان ترم استاد اسماعیلیان نیز معمولا یک یادو سوال انتخابی دارند که دانشجویان میتوانند یکی از از آنها را جواب ندهند

استاد بهرام فتحی:

ایشان که به عنوان معاون آموزشی دانشگاه هم فعالیت میکنند جزو اساتیدی هستند که تقریبا تمامی دانشجویان رشته اقتصاد حداقل8واحد خودرا بایشان میگذرانند.

اقتصاد خرد1و2 و اقتصاد کلان 1و2 و اقتصاد مدیریت و ارزیابی طرحهای اقتصادی (اقتصاد مهندسی) جزو درسهایی هستند که ایشان تدریس میکنند و انصافا ایشان به خوبی از عهده تدریس این درسها بر میآیند. ایشان نیز تسلط بالایی در مباحث اقتصادی کلان و خرد دارند و به خوبی میتوانند این درسهای مشکل را تدریس کنند.

 دردرس ارزیابی طرحهای اقتصادی ،که کتاب" اقتصاد مهندسی یاهمان ارزیابی طرحهای اقتصادی" نوشته "دکتر اسکونژاد"، توسط استاد ،پس از تدریس درس توسط ایشان ، از دانشجویان خواسته میشوند برای جلسه بعد تمرینهای پایان هر فصل کتاب را پاسخ دهند .

در ابتدای هر جلسه نیز تمرینهای جلسه قبل توسط دانشجویان حل میشوند که لازمه ی آن هم فهمیدن درس جلسه گذشته توسط دانشجویان است . دردرسهای اقتصاد کلان وخرد ایشان نیز در پایان هر ترم دانشجویان جزوه های کاملی در اختیار دارند که به اطلاعات مفیدی را در اختیار آنها قرار میدهد. مطالبی که ایشان در هر جلسه ارائه میکنند کامل و بسیار مفید هستند. در طی تدریس بعد از ارائه مطلب جدیداز مثالها و نمونه سوالهای کافی برای آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان استفاده میکنند

 امتحانات پاین ترم ایشان نیز معمولا در سطح متوسط به بالا طرح میشوند البته ایشان سوالات پایان ترم خود را از مطالبی که در کلاس تدریس کرده اند طرح میکنند و دانشجویان میتوانند با مطالعه جزوه کامل ایشان به راحتی به سوالهای طرح شده پاسخ بدهند

نوع مطلب : اساتید اقتصاد دانشگاه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 27 دی 1396 11:48 ب.ظ
بخش زیبا از محتوا. من به سادگی بر وبلاگ شما و در پایتخت سرمایه گذار به
ادعا می کنم که من واقعا دوست داشتم پست های وبلاگ شما را دوست داشته باشد.
به هر حال من در فید های شما اشتراک می کنم و یا حتی دستاوردی را می گیرم که به طور مرتب پذیرفته می شوید.
جمعه 6 مرداد 1396 07:15 ب.ظ
Cool blog! Is your theme custom made or did you
download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements
would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
Many thanks
جمعه 16 تیر 1396 07:48 ب.ظ
I think this is among the most important information for me.

And i'm glad reading your article. But want to remark on few general
things, The site style is great, the articles is really nice :
D. Good job, cheers
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:19 ق.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن
مناسب اصل آیا واقعا حل و فصل
کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه
تنها برای while. من هنوز مشکل خود
را با جهش در مفروضات و یک ممکن است را سادگی به کمک
پر کسانی که شکاف. اگر شما که می توانید انجام من می قطعا
بود مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:06 ق.ظ
This paragraph provides clear idea in support of the new users of blogging, that in fact how to do running a blog.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 08:38 ق.ظ
After I initially commented I seem to have
clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails
with the exact same comment. There has to be an easy method you can remove
me from that service? Kudos!
سه شنبه 7 مهر 1388 02:40 ق.ظ
ببخشید بابت سریع تایپ کردنم به جای کلمه عملی کلمه علمی صحیح میباشد.
سه شنبه 7 مهر 1388 02:38 ق.ظ
سلام
اولا بابت وبلاگ خوبت بهت تبریگ میگم امیدوارم که موفق باشی.
ثانیا به شخصه استاد الفاویان رو مظهر علم و ایمان (هر دو باهم) میدونم. شخصی که شاگرد دکتر عبدالکریم سروش باشه باید به این درجه از شایستگی عملی و ایمانی هم برسه.
از همین جا برای ایشان آرزوی سلامتی دارم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید
نویسندگان
نظرسنجی
دانشجویان اقتصاددانشگاه الیگودرز نظر بدهند:به نظر شما بهترین استادرشته اقتصاد چه کسی است؟(به ترتیب الفبا)
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :