تبلیغات
وبلاگ دانشجویان اقتصاد - خط فقر در تهران: 800 هزار تومان
 
وبلاگ دانشجویان اقتصاد
 
 
پنجشنبه 28 شهریور 1387 :: نویسنده : سعید
رشد فقر در كشور بیش از تورم است

 خط فقر در تهران: 800 هزار تومان جام جم آنلاین:
تدوین‌گر نقشه جغرافیایی فقر كشور، خط فقر مطلق (شدید) سال 86 كشوری را بر حسب توزیع درآمد و مصرف خانوار، 400 هزار تومان اعلام كرد و گفت: خط فقر شدید استان تهران، برای یك خانوار پنج نفره در سال گذشته، 650 هزار تومان بوده است.
این رقم برای سال جاری 800 هزار تومان اعلام شده است.
 دكتر حسین راغفر در گفت‌وگو با ایسنا، همچنین خط فقر مطلق (شدید) كشوری در سال 83 را 238 هزار تومان، 84 ، 276 هزار تومان، 85، 325 هزار تومان و در سال 86 نیز 400 هزار تومان برشمرد و با اعلام این كه خط فقر مطلق شهر تهران هم، در سال 86 ، حداقل 770 تا 780 هزار تومان بوده است، گفت: خط فقر مطلق استان تهران نیز در سال 83 ، 400 هزار تومان، 84 ، 480 هزار تومان ، 85 ، 560 هزار تومان و سال 86 ، 650 هزار تومان و این ارقام بیانگر رشد سالانه 18 درصدی خط فقر در كشور است.
 متخصص حوزه رفاه اجتماعی، در عین حال رقم واقعی تورم را به مراتب بیش‌تر از رقم اعلام شده رسمی دانست و گفت: بانك مركزی نرخ تورم سال 86 را حدود 20 درصد اعلام كرده بود. وی بر پایه بررسی‌های مستند خود، درحالی افزایش شدید قیمت زمین و مسكن را از مهمترین دلایل رشد فقر در جامعه برشمرد كه زمین و مسكن از سوی بانك مركزی در كالای سبد مصرفی خانوارهای ایرانی در نرخ تورم محاسبه نمی‌شود.

 35 درصد جمعیت در خط فقر شدید

 راغفر در ادامه با اشاره به میزان افزایش درصد جمعیت زیر خط فقر مطلق در سالهای گذشته خاطرنشان كرد: در سال 83، 4/29 درصد، سال 84، 9/31 درصد، سال 85 ،6/33 درصد و سال 86، حداقل 35 درصد جمعیت كشور در زیر خط فقر مطلق به سر می‌بردند. وی در توضیح محاسبه خط فقر مطلق (شدید) به ایسنا گفت: در اندازه‌گیری خط فقر مطلق سال 83 كشور، حداقل كالری مورد نیاز یك فرد بزرگسال 2هزار و400 كیلو كالری محاسبه شد، اما به دلیل آن كه این میانگین در سطح دنیا دو هزار كیلوكالری است، رقم محاسبه شده كشوری نیز تقلیل یافت و بدین ترتیب جمعیت كمتری در زیر خط فقر قرار گرفتند.
وی با بیان این كه در محاسبه خط فقر مطلق، تنها، كالری مورد نیاز فرد از طریق غذا، لحاظ می‌شود و سایر اقلام كالایی بر حسب هزینه‌های غذایی تخمین زده می‌شود و به این دلیل، سهم مسكن در این هزینه‌ها بسیار كمرنگ می‌شود، بیان كرد: این در حالیست كه بر حسب آمارهای مركز آمار ایران حدود 30 درصد سبد مصرفی خانوارها را مسكن تشكیل می‌دهد. البته رقم واقعی این كالا در سبد مصرفی خانوار به مراتب بیشتر از 30 درصد است؛ چرا كه مركز آمار این درصد را صرفا بر حسب اجاره‌بها محاسبه و سایر هزینه‌های مسكن و اصطكاك خانه را در نظر نگرفته است.

خط فقر سه دلاری

بنابر اظهارات این پژوهشگر حوزه رفاه و تامین اجتماعی، فقر و نابرابری، دو مقوله جدا از هم هستند و نگرانی سیاستگذاران باید از تلفیق فقر و نابرابری‌ها باشد؛ چراكه تلفیق فقر و نابرابری باعث تشدید شكاف طبقاتی و بروز ناامنی روانی و تشدید احساس تبعیض در میان طبقات محروم می‌شود. به گفته وی صحبت از خط فقر یك و دو دلاری در كشور، مبنا و پایه‌ای ندارد؛ چرا كه تعیین نرخ P.P.P (برابری قدرت خرید) بر حسب دلار پایه 1990 آمریكا محاسبه و در حال حاضر حدود 350 تومان در نظر گرفته می‌شود؛ در حالی كه این 350 تومان به هیچ وجه برابر یك دلار امریكا نیست و استفاده از چنین تعابیری فقط توجیه است و موجب گمراهی می‌شود.

 این استادیار دانشگاه در بیان علت مبنا نبودن خط فقر یك و دو دلاری در كشور برای تعیین خط فقر مطلق، درباره سابقه آن در دنیا نیز تصریح كرد: نهادهای غیردولتی در دنیا در ابراز نگرانی نسبت به وجود 4/1 میلیارد نفر فقیر از جمعیت 6 میلیاردی سال‌ 2000 این گونه اعلام كردند كه این عده، حتی یك دلار در روز درآمد ندارند و در نتیجه بحث خط فقر جهانی را پیش كشیدند. این در حالیست كه امروزه در بسیاری از ایالت‌های هند، خط فقر سه دلاری برای فقر شدید (مطلق) تعریف می‌شود؛ لذا خط فقر یك و دو دلاری در مورد ایران به هیچ وجه صدق نمی‌كند و مبنای علمی ندارد. راغفر ادامه داد: برابری قدرت خرید بر حسب یك دلار بر پایه سال 2004 معادل 250 تومان در كشور بود كه بر حسب فقر یك دلاری 2/1 درصد جمعیت ایران زیر خط فقر شدید بودند، اما وقتی این دلار بر حسب دلار معامله شده در بازار آن زمان (سال 83) محاسبه شد، به 800 تومان رسید كه بر اساس آن جمعیت زیر خط فقر مطلق (شدید)، 20 درصد جمعیت را تشكیل می‌داد؛ لذا چنانچه امروز یك دلار را 930 تومان محاسبه كنیم، با افزایش تورم و تبدیل خط فقر یك به دو دلاری، این رقم معادل 1860 تومان در روز می‌شود.
یعنی ماهانه باید به ازای هر خانواده پنج نفره 250 هزار تومان پرداخت شود؛ درحالیكه خانوارهای ایرانی برای خروج از خط فقر چنین دریافتی‌ای‌ ندارند.

تعیین خط فقر نسبی

 تدوین‌كننده نقشه فقر در كشور با تاكید بر این كه نمی‌توان خط فقر ملی برای كشور تعریف كرد، دلایل خود در این باره را این گونه اظهار كرد: به دلیل تفاوت‌های فاحش در توسعه‌یافتگی شهر و روستا و نبود توازن آن در نقاط مختلف كشور، زمانی كه خط فقر سال 83 در تهران 400 هزار تومان بود، این رقم در سیستان و بلوچستان 178 هزار تومان محاسبه شد. به همین دلیل، تعیین خط فقر ملی نیز در ایران معنا ندارد و این، نابرابری را مخفی می‌كند و فقط در كشورهایی معنا می‌یابد كه تفاوت توسعه‌یافتگی شهر و روستا و مناطق مختللف در آن جا بسیار نازل و سطح زندگی نسبتا یكسان، در چنین كشورهایی برقرار است.
متخصص حوزه رفاه اجتماعی در ادامه گفت‌و‌گو با ایسنا به چگونگی تعیین رقم جمعیت زیر خط فقر نسبی نیز اشاره كرد و با این كه تعیین دقیق خط فقر نسبی در كشورهای توسعه‌یافته‌ای محاسبه می‌شود كه فقرمطلق آنها برطرف شده است، گفت: تعیین خط فقر نسبی در كشورهای در حال توسعه از جمله ایران، معنا ندارد.

انتشار ریزداده‌های مصرف و درآمد
 
این استادیار دانشگاه در ادامه، شاخص‌های نابرابری و شكاف درآمد بر اساس ضریب جینی را اعلام كرد و به ایسنا گفت: شاخص نابرابری از 389 هزارم به 392 هزارم در سال 84 و 401 هزارم در سال 85 افزایش پیدا كرده است و در محاسبه ضریب جینی، هر چه به سمت عدد یك پیش رویم، به نابرابری بیشتری می‌رسیم. وی با تاكید بر لزوم انتشار ریزداده‌های مصرف و درآمد خانوارهای ایرانی در سال 86 از سوی مركز آْمار ایران، آن را برای محاسبه ضریب جینی و شاخص نابرابری ضروری دانست و گفت: این آمار تا امروز از سوی مركز آمار منتشر نشده است.نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 تیر 1396 01:58 ق.ظ
I drop a comment whenever I like a post on a
blog or I have something to contribute to the discussion. It
is triggered by the fire displayed in the post I looked at.
And on this post وبلاگ دانشجویان اقتصاد - خط فقر در تهران:
800 هزار تومان. I was actually excited enough to drop a leave a responsea response :-) I do have 2 questions for you if you
tend not to mind. Is it just me or do a few of these comments look like they are coming from brain dead folks?
:-P And, if you are posting on other places, I would
like to follow you. Could you list every one of all your social pages like your twitter feed, Facebook page
or linkedin profile?
شنبه 30 اردیبهشت 1396 02:24 ب.ظ
Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple tweeks would really make
my blog shine. Please let me know where you got your theme.
Thank you
چهارشنبه 30 فروردین 1396 02:16 ب.ظ
Pretty! This has been an incredibly wonderful article.

Thanks for providing this information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید
نویسندگان
نظرسنجی
دانشجویان اقتصاددانشگاه الیگودرز نظر بدهند:به نظر شما بهترین استادرشته اقتصاد چه کسی است؟(به ترتیب الفبا)
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :