تبلیغات
وبلاگ دانشجویان اقتصاد - بر اساس آمار سازمان ملل؛ 10 کشور دارنده سریعترین نرخ رشد جمعیت در جهان+تصاویر
 
وبلاگ دانشجویان اقتصاد
 
 
تا چند روز دیگر جمعیت جهان به هفت میلیارد نفر خواهد رسید؛ خبری که چندان خوشحال کننده به نظر نمی رسد و کمبود مواد غذایی، استفاده بی رویه از منابع دریایی و جنگل ها، منابع نفتی و از بین بردن بسیاری از پوشش های گیاهی برای ساخت خانه و آلودگی های محیط زیستی همه از عوارض جمعیت زیاد دنیاست اما زمین به تناسب افزایش جمعیت دنیا رشد نمی کند و منابع همان هست که بود. 

به گزارش دادنا و به نقل از آمارهای اعلام شده توسط سازمان ملل، افزایش پدیده گرمایش زمین نیز و در نتیجه بالا رفتن سطح آب دریاها و به زیر آب رفتن بسیاری از جزایر مسکونی تا چند دهه دیگر و از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری آن مناطق ارتباط مستقیمی با افزایش جمعیت و فعالیت های انسان دارد.
 
10 کشوری که در دنیا بیشترین نرخ جمعیت را دارند خود جزو کشورهای فقیر دنیا محسوب می شوند که امکانات درمانی و بهداشتی و آموزشی برای پرورش فرزندان آنها در دسترس نیست. به قولی اسباب تأسف است اما خود ساکنان این کشورها گویی از هنرهای جهان فقط تولید مثل را یاد گرفته اند و اوضاع‌شان سال‌به‌سال بدتر می شود.

بیشترین نرخ رشد جمعیت متعلق به کشور آفریقایی زیمباوه با نرخ 4.31 درصد و کمترین آن متعلق به بلغارستان با حدود منفی 1.5 درصد است. ایران نیز با داشتن نرخ رشد جمعیت 1.25 در مکان نود و چهارم جهان جای دارد و امید است که نرخ رشد جمعیت آن از این بیشتر نشود. کشور چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان با اجرای برنامه سختگیرانه کنترل جمعیت موفق شده نرخ رشد جمعیت خود را به 0.49 درصد یعنی کمتر از نیم درصد در سال برساند اما دومین کشور پرجمعیت جهان یعنی هندوستان با نرخ 1.34 درصد به زودی از چین پیشی خواهد گرفت و پرجمعیت ترین کشور جهان خواهد شد. نرخ رشد جمعیت آمریکا در سال 2011 میلادی 0.96 درصد، ایتالیا، فرانسه، انگستان و اسپانیا نیم درصد است.
 
از میان کشورهای همسایه ایران، کشور عراق با داشتن 2.40 درصد نرخ جمعیت دارای بیشترین نرخ افزایش جمعیت است و بعد از آن افغانستان با داشتن 2.38 درصد و پاکستان با نرخ 1.57 درصد قرار دارند. 

1- زیمباوه، نرخ رشد جمعیت 4.31 درصد


کشور زیمباوه تحت حاکمیت "رابرت موگابه" است که به مدت سی سال در این کشور حکمرانی می کند. نرخ بیکاری در این کشور رکورددار نرخ افزایش جمعیت، به حدود 90 درصد می رسد و ارزش پول آن بشدت سقوط کرده است. حدود ۶۸ درصد مردم زیمبابوه زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم آن بیش از صد هزار درصد است. جمعیت کنونی این کشور نیز 12 میلیون نفر است. میانگین سن جمعیت فقط 18 سال است و معمولاً مردم این کشور تا رسیدن به سن 50 سالگی می میرند. در این کشور هر زن به طور متوسط چهار بچه به دنیا می آورد و 15 درصد جمعیت آن به بیماری ایدز مبتلا هستند.

2- نیجر، نرخ رشد جمعیت 3.64 درصد


نیجر کشوری است در غرب آفریقا. بیشتر این سرزمین صخره‌ای و شن‌زار است و یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. بیش از 16 میلیون نفر جمعیت دارد و ۶۳ درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. میانگین جمعیت آن 15 سال و میانگین عمر مردمانش 53 سال است. در این کشور هر زن به طور متوسط دارای هشت بچه است که از هر 100 نفر فقط 28 نفر سواد خواندن و نوشتن دارند.

3- اوگاندا، نرخ رشد جمعیت 3.58 درصد


شورش‌های مسلحانه در شمال و شرق کشور آفریقایی اوگاندا یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های آواره آفریقا را به وجود آورده‌ است. این شورش در مدتی نزدیک به دو دهه بیش از شش میلیون نفر از مردم اوگاندا را مجبور به پناه گرفتن در اردوگاه‌های پناهندگان كرده است. تعداد آوارگان داخل این کشور از سال ۲۰۰۲ تقریباً سه برابر شده است. سوء تغذیه کودکان در بعضی مناطق تا ۳۰ درصد برآورد شده‌ اما تاثیری بر روی عطش مردم برای بچه‌زایی نگذاشته است و مردم در این کشور خرگوش وار در حال تولیدمثلند. 35 میلیون نفر جمعیت با میانگین سنی 15 سال دارد. میانگین عمر 53 سال است و هر زن به صورت میانگین دارای هفت بچه است و هفت درصد از جمعیت به بیماری ایدز مبتلاست.

4- بوروندی، نرخ رشد جمعیت 3.46 درصد


جمهوری بوروندی کشوری است در مرکز آفریقا. حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد و میانگین سنی آن 17 سال است. ضمن اینکه میانگین عمر مردم در این کشور نیز 58 سال است. هز زن به طور متوسط شش بچه دارد و نرخ ابتلا به بیماری های مختلف مانند ایدز در این کشور بسیار بالا گزارش شده است.

5- امارات متحده عربی، نرخ رشد جمعیت 3.28 درصد


امارات متحده عربی در این لیست استثناست زیرا با وجود انکه نرخ رشد جمعیت بالایی دارد اما کشور ثروتمندی محسوب می شود. میانگین سنی این کشور پنج میلیون نفری، حدود سی سال است اما میانگین عمرش به نسبت بالاست یعنی 77 سال. هر زن اماراتی به طور متوسط سه بار بچه دار می شود. نرخ ابتلا به بیماری در این کشور بسیار پایین است و یکی از کشورهای امن دنیا برای سرمایه گذاری محسوب می شود. افزایش نرخ رشد جمعیت این کشور بی ارتباط با تشویق دولت برای افزایش جمعیت در کنار بالا بردن سطح رفاه اقتصادی مردم ارزیابی می شود.

6- نوار غزه، نرخ رشد جمعیت 3.20 درصد


نوار غزه رسماً یک کشور محسوب نمی شود و بازمانده دوران جنگ اعراب و اسرائیل و مسئله غامض فلسطین است. این منطقه یک میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد و میانگین سنی مردم آن 17 سال و میانگین عمرشان 74 سال است. هر زن به طور متوسط پنج فرزند دارد. کنترل این منطقه هم اکنون در دست حماس است. فقر، بی‌کاری و شرایط نامساعد زندگی در این منطقه به وفور به چشم می‌خورد و دلایل این وضعیت به نرخ بسیار بالای تولد و محاصره این منطقه از سوی اسرائیل برمی‌گردد. بسیاری از مردم نیز از سوءتغذیه رنج می برند.

7- اتیوپی، نرخ رشد جمعیت 3.19 درصد 


اتیوپی کشوری است محصور در خشکی که در شاخ آفریقا قرار گرفته‌ است. این کشور 91 میلیون نفر جمعیت دارد. 40 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن 16 درصد است. میانگین سنی در این کشور نیز 17 سال و میانگین عمر 56 سال است. هر زن اهل اتیوپی دارای شش فرزند است. این کشور گرفتار بیماری های مختلف از جمله مالاریاست و حدود 60 درصد جمعیت نیز بی سوادند. 

8- صحرای غربی، نرخ رشد جمعیت 3.10 درصد


صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مراکش که جبهه آزادی‌بخش پولیساریو و پادشاهی مراکش بر سر کنترل آن مناقشه دارند. نیم میلیون نفر جمعیت دارد و میانگین سنی اش 20 سال و میانگین عمرش نیز 60 سال است. 

9- بورکینافاسو، نرخ رشد جمعیت 3.09 درصد


بورکینافاسو کشوری است در غرب آفریقا با 17 میلیون نفر جمعیت. این کشور فقیر که در جنوب صحرا واقع شده است، کشوری است محصور در خشکی که دشتهای پهناور آن، فاقد هرگونه پوشش گیاهی مناسب است. بورکینافاسو یکی از فقیرترین کشورهای جهان، در دو دهه گذشته گرفتار خشکسالی شدید بوده است. میانگین سنی آن 17 سال و طول عمر مردمش 53 سال است.  هر زن در بورکینافاسو شش بچه دارد.

10- زامبیا، نرخ رشد جمعیت 3.06 درصد


کشور 14 میلیونی زامبیا در جنوب آفریقا قرار دارد. هر زن در این کشور فقیر پنج بچه دارد و مردم معمولا بیش از 53 سال عمر نمی کنند.
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 6 مرداد 1396 06:29 ب.ظ
I'd like to thank you for the efforts you have put in writing
this site. I really hope to see the same high-grade content from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now
;)
دوشنبه 5 تیر 1396 04:45 ق.ظ
I leave a response each time I appreciate a post on a site or if I have something to add to the discussion. Usually it is caused by the passion displayed in the post I read.
And on this post وبلاگ دانشجویان
اقتصاد - بر اساس آمار سازمان ملل؛ 10 کشور دارنده سریعترین نرخ رشد جمعیت در جهان+تصاویر.
I was actually excited enough to drop a comment ;-) I actually do have
some questions for you if you usually do not mind.
Is it simply me or does it seem like a few of these remarks appear like they
are coming from brain dead people? :-P And, if you are writing
at additional online sites, I would like to keep up with you.
Could you list the complete urls of your communal pages like your
linkedin profile, Facebook page or twitter feed?
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:51 ب.ظ
Hey very interesting blog!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:06 ب.ظ
Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I
guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to
the whole thing. Do you have any points for first-time blog writers?
I'd definitely appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید
نویسندگان
نظرسنجی
دانشجویان اقتصاددانشگاه الیگودرز نظر بدهند:به نظر شما بهترین استادرشته اقتصاد چه کسی است؟(به ترتیب الفبا)
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :