تبلیغات
وبلاگ دانشجویان اقتصاد - واكنش صاحبنظران به بررسی حذف سه صفر از پول ملی
 
وبلاگ دانشجویان اقتصاد
 
 

واكنش صاحبنظران به بررسی حذف سه صفر از پول ملی

تورم‌زدایی مقدم بر حذف صفرها است
 به دنبال انتشار خبر جدی شدن احتمال حذف سه صفر از پول ملی، صاحبنظران اقتصادی ابراز عقیده كردند كه سیاست‌ كنترل و تك‌رقمی كردن تورم بر چنین كارهایی كه صرفا برای زدودن آثار دوران تورم انجام می‌شود، اولویت دارد چرا كه بدون تورم‌زدایی از اقتصاد، صفرها دوباره ظاهر خواهند شد.

14سال با طرح اصلاح پول ملی
كاهش نرخ تورم مقدم بر حذف صفرهای اسكناس
دنیای اقتصاد- مصباحی مقدم، عضو ناظر شورای سابق پول و اعتبار از بررسی حذف سه صفر از پول ملی در بخش‌های تخصصی بانك مركزی خبر داد كه بنا به دستور رییس‌جمهوری در مجمع عمومی بانك مركزی عملی شده است.
گرچه از سال 72 تاكنون، اصلاح ارقام پولی در بانك مركزی مطرح بوده اما این اصلاح مستلزم ایجاد شرایطی همچون تك‌رقمی شدن نرخ تورم و ثابت ماندن آن است كه براساس پیش‌بینی‌ برنامه چهارم، نرخ تورم در پایان این برنامه، كاهش می‌یابد و مناسبت‌ترین زمان برای انجام اصلاحات پولی، سال 1388 است.
پس از گذشت 14سال از این طرح در سال 72 كه طهماسب مظاهری در بانك مركزی حضور داشته، این موضوع در دستور كار اداره بررسی‌های اقتصادی بانك مركزی قرار گرفت اما برخی مسوولان بعدی با این اقدام موافق نبودند و بررسی‌ها در این باره متوقف شد.
حال مظاهری به عنوان رییس كل بانك مركزی، باید این موضوع را بررسی كند.
بانک مركزی سرانه اسکناس را 114 برگ اعلام و تصریح کرده است: این حجم از سرانه اسکناس ایران را جزو کشورهای رکوردار در این زمینه قرار داده است، زیرا سرانه اسکناس در کشورهای پیشرفته بین 12 تا 14 برگ است.
برخی از کارشناسان مسائل اقتصادی اصلاح رقوم پولی یا حذف چند صفر از واحد پولی کشور را یکی از نیازهای اقتصادی کشور برای تسهیل در مراودات تجاری دانسته‌اند، موضوعی که از سال‌ها پیش در دستور کار بانک مرکزی قرار داشته است.
این موضوع از آن زمان تاکنون چند بار در دستور کار اداره بررسی‌های بانک مرکزی قرار گرفته به طوری که در سال‌های اخیر به منظور عرضه خدمات مطلوب تر و تسهیل در مراودات تجاری این موضوع بار دیگر در دستور کار اداره بررسی‌های بانک مرکزی قرار گرفت و گزارش مبسوطی نیز در این باره تهیه شده است.
برخی مقامات بانک مرکزی می‌گویند ترس از عواقب ناشی از اجرای نادرست و تحمل هزینه‌های آن یکی از عمده‌ترین دلایل مخالفان اصلاح رقوم پولی کشور است، زیرا اگر این موضوع درست اجرا نشود آثار تورمی‌ در پی خواهد داشت.
در همین حال، اوایل امسال نیز برخی از نمایندگان مجلس ایده تغییر واحد پولی کشور را مطرح کرده‌ بودند که همچون کشور ترکیه واحد پولی ایران نیز تغییر یابد، زیرا یکی از دلایل کاهش نرخ تورم در ترکیه کاهش قیمت تمام شده لیر ترکیه بوده است.
كارشناسی وزارت اقتصاد
امیر منصور برقعی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری هم اوایل امسال در پاسخ به پرسش خبرگزاری مهر در خصوص طرح تغییر واحد پولی کشور گفته است: اظهار نظر در مورد این مقوله به صورت قاطع امکان‌پذیر نیست گرچه در برخی مقاطع تغییراتی مطرح بوده است.
برقعی معتقد است: ایران ویژگی‌های خاص خود را دارد و هرگاه تجربیات سایر کشورها در ایران اجرا شده، به جواب نرسیده‌ایم. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌گوید: کارشناسی تغییر واحد پولی کشور باید در وزارت اقتصاد انجام شود.
حمید پورمحمدی معاون امور بانکی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز همان زمان گفته است: در حال حاضر طرح تغییر واحد پولی کشور جزو ضرورت‌ها و موضوعات روز کشور نیست و موضوعاتی مهم‌تر از تغییر واحد پولی کشور وجود دارد.
با این حال، کارشناسان مسائل اقتصادی نظرات مختلفی درباره تغییر واحد پولی کشور یا حذف صفرهای پولی ملی مطرح می‌کنند. از سویی، مسعود نیلی کارشناس مسائل اقتصادی اوایل سال‌جاری با تاکید بر این که تغییر واحد پولی کشور قبل از حل مشکل رشد حجم پول، تاثیر مثبتی در اقتصاد کشور نخواهد داشت، گفته است: کاستن از تعداد صفر‌های پول، فقط ضریب تبدیل کالا به واحد پول را ساده‌تر می‌کند.
وی با تاکید براتخاذ سیاست انقباض پولی درکشور، اظهارداشته است: رشد بالای حجم پول ضمن بی ارزش کردن پول، باعث ایجاد مشکل در تبدیل پول به کالا می‌شود. این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح می‌کند: واحد پول هرچه که باشد، اگر با شدت افزایش یابد، در تورم انعکاس پیدا می‌کند و در این مورد فرق ندارد، پول را با چه واحدی مورد شمارش قرار دهیم.
نیلی با تاکید براین که برای تغییر واحد پولی کشورعلاوه برتورم باید شرایط اقتصادی کشور را نیزمد نظر قرار داد، افزود: البته تغییر واحد پولی کشور از مساله مهم رشد حجم پول جدا است که باید به نحوی حل شود.
عضو هیات علمی‌دانشگاه اقتصاد علامه طباطبایی با تاکید بر اتخاذ تمهیداتی برای کاهش اثرات تورمی ‌و جلوگیری از آسیب‌پذیری سپرده‌گذاران خرد در اثر این تغییر گفته است: بسیاری از کشورها نیز اقدام به تغییر واحد پول خود کرده‌اند و با دادن عنوان جدید به پول ملی خود تاحدودی از مشکلات و درگیری‌های اقتصادی خود کاسته‌اند.
این در حالی است که محمد طبیبیان، رییس سابق موسسه عالی آموزش عالی بانکداری ایران تغییر واحد پولی کشور را بیهوده، بی‌نتیجه و برای جامعه پرهزینه دانست و تصریح کرد: کشورهایی که اقدام به تغییر واحد پولی کشور خود کردند، قبل از آن اقدامات دیگری نظیر کنترل نرخ تورم و کاهش صفرهای پول خود کردند.
وی با اشاره به این که کشوری نظیر ترکیه نیز زمانی چنین کاری را انجام داد که با صفرهای زیادی برروی اسکناس‌ها که تعداد آنها به 6 و 7 نیز رسیده بود، مواجه شد، به مسوولان اقتصادی کشورتوصیه کرد به جای انجام چنین کارهای نمایشی به فکر حل مسائل اساسی کشور باشند.
7‌ مزیت عمده 
عضو كارگروه اصلاح ساختار بانكی كشور از 7‌مزیت حذف صفرهای پول ملی گفت.
بهاالدین حسینی هاشمی اظهار داشت: حذف صفرهای پول ملی 7 مزیت عمده به دنبال دارد كه مشتمل‌بر كاهش حجم اسكناس، سادگی در مبادلات، نگهداری ساده‌تر حساب‌ها، ارقام و ترازنامه‌ها، اشغال فضای كمتر آمار و اطلاعات مالی در حافظه و هارد رایانه‌ها، نقل و انتقال سهل‌تر پول، كاهش آثار روانی تورم و نیز صرفه جویی در وقت برای شمارش حجم زیاد اسكناس‌ها است.
وی افزود: فرآیند حذف 3 صفر از پول ملی ایران كمی زمان‌بر و هزینه‌بر است ولی در نهایت به نفع اقتصاد كشور خواهد بود. وی هشدار داد كه همزمان با حذف صفرها باید به همان نسبت قیمت‌ها نیز كاهش یابد تا به بروز برخی مشكلات در این خصوص منجر نشود.
عضو كارگروه اصلاح ساختار بانكی در خصوص بهره‌گیری مردم از واژه تومان به جای ریال در مبادلات خود تصریح كرد: این حركت برای تسهیل در مبادلات و حل مشكلات موجود در این حوزه توسط مردم باب شده است،‌ در حالی كه دولت نباید دنباله روی مردم باشد و باید به ساماندهی در این بخش اقدام كند.
همچنین محمد طبیبیان اقتصاددان گفت: من حذف چند صفر را از پول ملی كار مناسبی نمی‌دانم و مطمئن هستم كه در صورت موفقیت آمیز بودن طرح نیز هیچگونه نتیجه اقتصادی برای كشور ما نخواهد داشت.
در عین حال یك كارشناس اقتصادی گفت: دولت به جای حذف صفرها بهتر است به چاپ اسكناس درشت اقدام كند كه در این صورت آثار روانی تورمی منفی آن نیز كمتر می‌شود.
غلامرضا سلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: در شرایطی كه نقدینگی كشور چند صد برابر شده، در این شرایط نیاز به انتشار اسكناس درشت و چك بیشتر احساس می‌شود.
همچنین مدیر‌عامل بانك سامان با بیان اینكه حذف صفر از پول ملی اثر روانی در كاهش تورم دارد، گفت: به‌رغم تمام مزیت‌هایی كه حذف صفر از پول ملی به همراه دارد، ترویج استفاده از كارت‌های بانكی اقدامی مناسب‌تر است.
ا...‌وردی رجایی سلماسی حذف صفر از پول ملی را اقدامی مثبت توصیف كرد و اظهار داشت: حمل پول همواره یكی از مشكلات مبادلات اقتصادی بوده و این مشكل می‌تواند با حذف صفر تا حدودی برطرف شود.
یك پیشنهاد سیاسی
رییس هیات ناظران بانك مركزی نیز گفت: در گزارش هیات نظار بانك مركزی برای چهل و هفتمین مجمع عمومی این بانك بر افزایش ارزش اسمی‌ اسكناس تاكید شد، اما به زمان آن اشاره‌ای نشده است.
محمدجواد صفار، در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال كه آیا در جلسه مجمع عمومی‌ بانك مركزی رییس‌جمهوری دستوری مبنی‌بر كاهش سه صفر از واحد پولی كشور را ابلاغ كرده است، گفت: پیشنهاد این امر از سوی یكی از اعضا مطرح شد اما چنین مساله‌ای به عنوان مصوبه مجمع عمومی‌ بانك مركزی محسوب نشده است.
وی ادامه داد: تاكنون حداقل دو كشور همسایه تركیه با حذف شش صفر از واحد پولی خود و آذربایجان با تغییر نام واحد پولی چنین اقدامی‌ را عملا انجام داده‌اند.
صفار در پاسخ به این سوال كه آیا با شرایط اقتصادی كشور می‌توان چنین اقدامی‌ را انجام داد، متذكر شد: در حال حاضر حجم بالای اسكناس در اقتصاد كشور مشكل‌زاست و در شرایط فعلی انتشار اسكناس 100‌هزار تومانی كاملا قابل دفاع است. وی با بیان اینكه افزایش ارزش اسمی‌ اسكناس ایران یك تصمیم اقتصادی و حذف صفر از واحد پولی یك پیشنهاد سیاسی است، تصریح كرد: افزایش ارزش اسمی‌ اسكناس باعث تسهیل داد و ستد خواهد شد.
رییس هیات ناظران با اشاره مجدد به اینكه حذف صفر از واحد پولی یك پیشنهاد سیاسی است، افزود: تصمیم اقتصادی مطلوب آن است كه حجم تعداد برگه‌های اسكناس در دست مردم كاهش یابد. در هیچ جای دنیا فردی دیده نمی‌شود كه یك دسته پول در دست داشته باشد.
ظلم به پول ملی
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: حذف 3 صفر شاید ظلم به پول ملی كشور باشد؛ هنوز ارزش پول ملی ما آنقدر كم نشده كه بخواهیم صفرها را از آن حذف كنیم.
هادی حق‌شناس اظهار داشت: استهلاك اسكناس در كشور ما به ضعف سیستم بانكی مربوط است كه هنوز نتوانسته آنطور كه باید و شاید بانكداری الكترونیكی و بهره‌گیری از كارت‌های اعتباری را ترویج دهد.
در همین حال مدیر‌عامل سابق بانك سپه گفت: حذف صفر از پول ملی سبب افزایش اعتماد مردم به پول شده كه این امر در نهایت باعث نرخ تورم را كاهش خواهد داد.
محمودرضا خاوری حذف صفر از پول ملی را یك اقدام مثبت توصیف كرد و اظهار داشت: این كار منجر به یك انقلاب اقتصادی در كشور خواهد شد. وی افزود: در حال حاضر صرفنظر از وسیله سنجش ارزش و ابراء ذمه بودن پول، مطلوبیت آن است كه منجر به رواج استفاده از آن می‌شود.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 6 مرداد 1396 07:56 ب.ظ
Hi there! I know this is sort of off-topic but I needed to ask.
Does building a well-established website such as yours require a lot
of work? I am completely new to operating a blog however I do write in my journal
on a daily basis. I'd like to start a blog so I can share my own experience and feelings online.

Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.

Appreciate it!
پنجشنبه 22 تیر 1396 12:48 ق.ظ
I got this website from my buddy who shared with me regarding this site and now this time I am browsing this website and reading very informative articles or reviews
here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید
نویسندگان
نظرسنجی
دانشجویان اقتصاددانشگاه الیگودرز نظر بدهند:به نظر شما بهترین استادرشته اقتصاد چه کسی است؟(به ترتیب الفبا)
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :